کدخبر:1535/13960606

6 شهريور 1396

با شعار خاک، سلامتی و زندگی:
آغاز پانزدهمین کنگره علوم خاک ایران در دانشگاه صنعتی اصفهان + گزارش تصویری
پانزدهمین کنگره علوم خاک ایران با حضور محققان علوم خاک از سراسر کشور، صبح امروز در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز به کار کرد.

در آئین افتتاحیه این رویداد علمی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر، گفت: این دانشگاه امروز یکی از قله‌های رفیع علم و فناوری درکشور و منطقه محسوب می‌شود.

دکتر سید محمود مدرس هاشمی، مهم‌ترین دستاورد دانشگاه صنعتی اصفهان در طول 40 سال گذشته را قریب به 50 هزار فارغ‌التحصیل ارزشمند فعال در عرصه‌های گوناگون صنعت و فناوری دانست و افزود:حوزه آموزش این دانشگاه همواره زبانزد بوده و دانشگاه صنعتی اصفهان با تولید علم و ارائه مقالات علمی معتبر موجب پیشبرد مرزهای دانش شده است.

وی افزود: در سال گذشته میلادی تعداد 1400 مقاله ISI توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با همکاری دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه تولید شده که کیفیت مقالات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در کشورکم‌نظیر است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که توجه به مشکلات صنعت از ابتدای تأسیس این دانشگاه همواره مورد توجه بوده است، تصریح کرد: تاکنون دوهزار و یکصد طرح صنعتی را با صنایع و سازمان‌های مختلف در استان و کشور اجرا کرده‌ایم که برخی از آن ها منجر به حل مشکلات مهمی در حوزه صنعت کشور شده است.

مدرس هاشمی با اشاره به تدوین و تصویب طرح تحول راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان، افزود: بر مبنای این طرح، این دانشگاه در افق 1404 برخوردار از یک فضای علمی و فرهنگی پویا وکیفیت گرا، دارای مرجعیت علمی و فناوری در آسیا، سرآمد در تقویت دانش‌آموختگانی توانمند در تراز جهانی، اخلاق‌مدار و نقش‌آفرین در توسعه کشور و یکی از سه دانشگاه برتر برای تحقق جامعه دانایی محور پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر قریب به 10 هزار دانشجو در دانشگاه صنعتی اصفهان مشغول فعالیت علمی و آموزشی هستند که نیمی از این تعداد در مقاطع تحصیلات تکمیلی قرار دارند و براین مبنا پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را به سمت حل معضلات و مشکلات کشور هدایت می نماییم.

استاد دانشگاه صنعتی اصفهان، موضوع خاک را از مهم‌ترین مسائل دنیای کنونی وبر مبنای وضعیت اقلیمی کشور حیاتی دانست و افزود: خاک یک بستر بسیار اساسی و حیاتی و دیرتجدیدشونده است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به فعالیت های ارزشمند این دانشگاه در موضوع خاک، از آمادگی این مجموعه علمی به منظور همکاری در زمینه های های گوناگون این عرصه پراهمیت خبر داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی: لزوم توسعه عمودی در بخش کشاورزی کشور

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم با اشاره به نگرش جدید دنیا نسبت به مقوله خاک، گفت: نسل ما در بحث آب و خاک مسئولیت بسیار سنگینی را بر عهده دارد.

مهندس علی مراد اکبری افزود: کشور ایران ظرفیت توسعه افقی در بخش کشاورزی را ندارد و باید به سمت توسعه عمودی در بخش کشاورزی برویم و این به معنی بهره‌وری در این امر است.

وی ادامه داد: خوشبختانه حساسیت و توجه مسئولین و مردم به مسئله آب و خاک ایجاد شده است و هرگونه برنامه‌ریزی برای موضوع آب بدون توجه لازم به مسئله خاک بیهوده خواهد بود.

معاون آب و خاک وزیرجهاد کشاورزی، ارزیابی و مونیتورینگ خاک‌های سالم و مطالعه و طراحی رویکرد به‌هم‌تنیده انرژی، آب و خاک را از جمله پیشنهادهای مؤثر در این زمینه عنوان کرد.

بیش از 200 چالش در بخش خاک و آب کشور گزارش شده است

دبیر پانزدهمین کنگره علوم خاک ایران نیز در آئین افتتاحیه این کنگره با ابراز خرسندی از میزبانی این دانشگاه از کنگره خاک برای دومین بار پس از سال 1373، بیان کرد: خاک از دیرباز یکی از عناصر چهارگانه مهم هستی محسوب می شده است.

دکتر محمدعلی حاج عباسی افزود: اگر خاک سالم نباشد، زنجیره غذایی انسان و کلیه موجودات زنده به خطر می‌افتد و هم اینک بیش از 200 چالش در بخش خاک و آب کشور گزارش شده است.

وی ادامه داد: اندیشه، فرهنگ، قوانین ، عدم آگاهی عمومی و خصوصی، عدم نگرش سیستمی، وضعیت پذیرش و آموزش و تناقض نیاز یا عدم نیاز فارغ‌التحصیلان در این زمینه، چالش‌های بزرگ عرصه خاک به شمار می رود.

دبیر پانزدهمین کنگره علوم خاک ایران با اشاره به محورهای این رویداد علمی، اندیشه، فرهنگ، قوانین و اقتصاد در بهره‌برداری و حفاظت از منابع خاک، مدیریت و بهره‌برداری پایدار از منابع آب و خاک در حوزه زاینده‌رود، خاک، مخاطرات زیست محیطی، سیل، فرونشست زمین و ریزگردها، پیدایش و رده بندی خاک، ارزیابی و آمایش اراضی و جایگاه کودهای شیمیایی، زیستی و آلی را از جمله این محورها عنوان کرد.

حاج عباسی اضافه کرد: شیمی و حاصلخیزی خاک و تغذیه گیاه، خاک، خشکسالی و بهره‌برداری آب، فیزیک و رابطة آب و خاک و گیاه، فناوری‌های نوین در علوم خاک، حفاظت و مدیریت پایدار خاک، بیولوژی و بیوتکنولوژی خاک و آلودگی‌های خاک از دیگر محورهای پانزدهمین کنگره علوم خاک ایران خواهد بود.

استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: برنامه‌ریزی و اولویت‌های کشور درخصوص خاک باید بر اساس استفاده از منابع پایدار زمین، نگرش کامل و تفکر سیستمی یکپارچه و مبتنی بر عوامل "فرهنگی - اقتصادی - زیست محیطی – تخصصی" برای دستیابی به مدیریت پایدار خاک باشد.

وی با بیان این که یک هزار و 50 مقاله در پانزدهمین کنگره علوم خاک ایران به ثبت رسیده و250 داور از نقاط مختلف کشوربه بررسی آن ها پرداخته اند، افزود: از این تعداد، 932 مقاله به صورت پوستر، 68 مقاله به صورت شفاهی و 18 مقاله نیز در قالب سخنرانی کلیدی ارایه خواهد شد.

گفتنی است: پانزدهمین کنگره علوم خاک ایران به همت دانشکده مهندسی کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان و انجمن علوم خاک ایران، با ارائه مقالات کليدی و عمومی، بررسی دغدغه های خاکشناسان، کارگاههای آموزشی، گردش های علمی و مسابقات دانشجویی تا هشتم شهریورماه در دانشگاه صنعتی اصفهان برقرار می باشد.

گزارش تصویری...

امتیاز شما به این خبر

بدون امتیاز

Filtered HTML

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.

field_vote

0/5