کدخبر:1358/941027

27 دی 1394

ضمن ارائه 10 مقاله علمی پژوهشی:
رساله دکتری دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان عنوان پایان نامه برتر سال 1394 کشور را کسب کرد
رساله دکتری حسین مستعان دانش آموخته دکتری رشته مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان عنوان پایان نامه برتر سال 1394 کشوردر شانزدهمین کنفرانس ملی جوش و بازرسی را کسب کرد.

در پژوهش حاصل از این رساله دکتری با عنوان "ارزیابی ریزاتصال‌های حاصل از پرتوهای پرانرژی بر ورق های فوق نازک آلیاژهای آهن – کبالت با هدف بهینه‌سازی خواص مغناطیسی و مکانیکی"، فویل های فوق نازک مغناطیسی از آلیاژ آهن-کبالت-وانادیوم توسط پرتو های پرانرژی نظیر پرتو لیزر و پرتو الکترونی به طور موفقیت آمیز به یکدیگر جوش داده شد.

دانش آموخته دکتری دانشگاه صنعتی اصفهان در این خصوص گفت: در پژوهش صورت گرفته، ضمن مطالعه مکانیزم تغییرات خواص مغناطیسی و مکانیکی نظیر بیشینه انرژی تولیدی، میدان وادارندگی، مغناطش اشباع و استحکام شکست اتصالات از طریق آنالیز EBSD و مطالعات فاز‌شناسی، شرایط بهینه اتصال به منظور دستیابی به بهترین خواص مغناطیسی و بیشینه خواص مکانیکی به دست آمد.

دکتر حسین مستعان با بیان این که فویل های فوق نازک آهن-کبالت –وانادیوم از مهمترین اجزای موتورهای تبدیل نیرو و موتورهای الکتریکی مورد استفاده در قسمت های داغ موتورهای جت و کمپرسورها می باشد افزود: اتصال این نوع فویل ها با چالش های گسترده ای روبروست که تغییر در خواص مغناطیسی و تضعیف خواص مکانیکی اتصالات از جمله این چالش ها می باشد.

وی کاهش بازدهی این موتورها را از نتایج تغییر در خواص مغناطیسی دانست و تصریح کرد: تضعیف خواص مکانیکی نیز موجب انهدام موتور در دورهای بالا می شود، که در این پژوهش ضمن اتصال موفقیت آمیز آلیاژهای آهن-کبالت-وانادیوم، مکانیزم های تغییرات خواص مغناطیسی و مکانیکی این آلیاژ در حین اتصال شناسایی و از این طریق اتصال آلیاژ به گونه ای صورت گرفت تا بهترین خواص مغناطیسی و مکانیکی به دست آید.

دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان تأکید کرد: بر اساس یافته های این پژوهش، مقدار بازدهی و پایداری موتور در دورهای بالا به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

گفتنی است: این رساله دکتری که تحت نظارت و راهنمایی دکتر مرتضی شمعانیان و دکتر محمود منیرواقفی از اعضای هیأت علمی دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان و مشاوره پروفسور جرزی اسپونار از دانشگاه ساسکاچوآن کانادا انجام شده است،ضمن کسب عنوان پایان نامه برتر سال 1394 کشور در شانزدهمین کنفرانس ملی جوش و بازرسی کشور، تاکنون هفت مقاله ISI در ژورنال‌های بین‌المللی، یک مقاله علمی پژوهشی و دو مقاله در کنفرانس‌های داخلی را در بر داشته است.

Filtered HTML

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.