کدخبر:1609/940230

30 ارديبهشت 1394

چهارمین همایش گفتمان مهدویت دردانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد
با محوریت آثارآیت ا... العظمی صافی گلپایگانی:
چهارمین همایش گفتمان مهدویت دردانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد
چهارمین همایش گفتمان مهدویت با محوریت آثار گرانقدر آیت ا... العظمی صافی گلپایگانی، صبح امروز در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

در این همایش که توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در سخنانی به جایگاه مهدویت در قرآن و نیازهای ضروری جامعه کنونی پرداخت.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به آیه 101 سوره آل عمران در قرآن کریم، بر وجود توأمان قرآن مجید و پیامبر در حکومت نهایی صالحان دنیا تأکید کرد و گفت: وقتی امام خمینی (ره) در مقیاس کوچکی توانست در ایران حکومت تشکیل دهد، مطمئناً امام زمان (عج) نیز بر کل دنیا حکومت خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با بیان اینکه در زمان انقلاب امثال شهید بابایی به ایران آمدند و علم خودشان را در اختیار کشور گذاشتند افزود: در زمان ظهور نیز، بسیاری از متخصصان، تخصص و مهارت خود را در اختیار حضرت ولی عصر (عج) قرار خواهند داد.

وی با تأکید بر لزوم ساده زیستی منتظران امام زمان (عج)، عدم علاقه به مسائلی همچون پرداخت زکات و افراط در انجام امری همچون حج را از نفسانیات انسان دانست و تصریح کرد: علیرغم این که هر روز پنج بار در نمازهایمان به اصحاب امام زمان (عج) سلام می کنیم، به طور دقیق متوجه این موضوع نیستیم.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور ترجمه کتاب انجیل به دو هزار زبان دنیا را یکی از اقدامات مهم مسیحیت در ترویج این آئین عنوان کرد و گفت: این در حالی است که قرآن مجید تا کنون تنها به 50 زبان ترجمه شده است.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در ادامه با انتقاد از عدم برنامه‌ریزی درزمان تعطیلی دانشگاه‌ها و حوزه های علمیه در فصل تابستان و امتحانات میان ترم، بر لزوم تغییرات اساسی در نحوه فعالیت آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها تأکید کرد.

وی تغییر و تطابق محتوای دروس در دانشگاه‌ها با نیازهای کنونی جامعه را از اولویت‌های مهم کشور دانست و گفت: در حال حاضر حدود 8 تا 9 میلیون نفر در دانشگاه‌ها منتظر شغل هستند؛ در حالی که این دانشجویان نباید منتظر برنامه‌های دولت باشند و باید خودشان مهارت لازم برای انجام کارهای گوناگون را کسب کنند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور در ادامه به بیان ویژگی‌های امام و اولی الامر پرداخت وافزود: لازم است با قرآن و نهج‌البلاغه آشنا شویم و در آموزش و فهم تفسیر در کشور بیش از گذشته تلاش نماییم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی در پایان افزود: با وجود این که تنها 13 درصد از مردم کشور زکات محصولاتشان را پرداخت می کنند، در سال جاری مبلغ 450 میلیارد تومان زکات جمع‌آوری شد و این نشان می دهد که اگر تمامی زکات کشور پرداخت می شد، دیگر فقیری در جامعه باقی نمی‌ماند.

معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در ابتدای این آئین با اشاره به ویژگی ها، دستاوردها، افتخارات و ظرفیت های ارزشمند این دانشگاه گفت: دانشگاه صنعتی اصفهان از کیفیتی بسیار مطلوب در سطح کشور و بین‌الملل برخوردار است و برنامه‌ریزی های مناسب برای ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش موجب شده است تا این دانشگاه همراه با دانشگاه صنعتی شریف جزو یکصد دانشگاه برتر جوان دنیا قرار گیرد.

دکتر ظفراله کلانتری ارتقای فرهنگ و مهارت‌های اجتماعی در دانشجویان را یکی از رسالت‌های اصلی دانشگاه دانست و تأکید کرد: نحوه تعامل فرهنگی در محیط دانشگاه و محیط‌های دیگر جامعه باید متفاوت باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه حس پرسشگری در دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان به دلیل ماهیت رشته هایی که در آن تحصیل می‌کنند بالاست، گفت: کرسی‌های آزاداندیشی فضای بسیار مناسبی را برای تأثیرگذاری مثبت در محیط‌ های دانشجویی فراهم می‌آورد.

دبیر چهارمین همایش گفتمان مهدویت نیز در این آئین با اشاره به برگزاری سه همایش گذشته در استان‌های کردستان، آذربایجان شرقی و زنجان‌ به برگزاری این همایش با محوریت آثار گران‌قدر آیت‌الله صافی گلپایگانی اشاره کرد وگفت: آیت‌الله صافی گلپایگانی جزو معدود اشخاصی هستند که آثار بسیار زیادی در مورد امام زمان (عج) نگارش نموده و از خود به یادگار گذاشته‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین حیدری با تأکید برسخنان مقام معظم رهبری پیرامون لزوم مبارزه با جاهلیت مدرن گفت: امروز هیچ چشمه ای بهتر از معارف مهدویت و راه روشن امامت برای این مبارزه وجود ندارد.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان دعوت از کارشناسان امور مهدوی و شناسایی چهره‌های شاخص مباحث مهدویت در حوزه های علمیه و دانشگاه‌های برتر کشور را راهی برای جریان سازی مناسب در استان اصفهان عنوان کردو افزود: حدود 50 مقاله در چهار محور "مهدویت، دانشگاه و باورها"،"‌انتظار، دانشگاه اسلامی و مسئولیت‌ها"،"مهدویت، ظهور و حکومت جهانی" و "مهدویت و خانواده" توسط دبیرخانه این همایش دریافت شده است.

حجت الاسلام والمسلمین کارگر نماینده دفتر آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی نیز این همایش را نشان دهنده همکاری و همدلی مناسب اساتید حوزه و دانشگاه دانست و پیام این مرجع عالی‌قدر به چهارمین همایش مهدویت را قرائت نمود.

در پایان مراسم افتتاحیه چهارمین همایش گفتمان مهدویت ضمن رونمایی از یک اثر ارزشمند مکتوب در خصوص مهدویت، از سه مقاله برتر ونیز 12 مقاله به عنوان رتبه‌های دوم، سوم و حائزین رتبه ویژه تقدیر بعمل آمد.

Filtered HTML

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.