اطلاعیه روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درخصوص بروز بیماری گوارشی در دانشگاه صنعتی اصفهان  

 
به اطلاع دانشگاهیان گرامی دانشگاه صنعتی اصفهان می رساند به دنبال اطلاع معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از بروز بیماری گوارشی در تعدادی از دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در تاریخ 3 / 9 / 1401  اقدامات متعددی به منظور تشخیص و ارزیابی روند شیوع بیماری و کنترل آن توسط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفت.  
 
تشکیل جلسه فوری و اعزام تیم واکنش سریع و استقراردر دانشگاه در ساعت 12:30 همان روز، مصاحبه با برخی افراد علامت دار وثبت شرح حال دانشجویان بیمار مقیم خوابگاه، تهیه نمونه های میکروبی و شیمیایی آب و نمونه های انسانی کرونا و التور، آموزش افراد، استقرار پزشک اپیدمیولوژیست در مرکز بهداشت دانشگاه و تکمیل پرسشنامه آنالیز ریسک  مواد غذایی، بازرسی های مکرر از شرایط بهداشتی اماکن ، بازرسی سامانه فاضلاب و پساب دانشگاه، گندزدایی اماکن و اعلام ممنوعیت موقت طبخ غذا در دانشگاه، از جمله این اقدامات به شمار می رود.  
 
درخصوص علت شیوع این بیماری با بررسی های صورت گرفته، احتمالاً آلودگی غذای توزیع شده در سلف مرکزی در روز سه شنبه مورخ 1 / 9 / 1401 به باکتری شیگلاسونئی سبب بیماری تعدادی از دانشجویان مصرف کننده این وعده غذایی شده و در روزهای بعد و به دنبال تماس این دانشجویان با سایرین، افراد دیگری نیز دچار علائم بیماری شده اند.  
 
پس از انجام اقدامات ذکر شده و به دنبال آزمایشات بعدی، نتایج آزمایشات میکروبی و شیمیایی آب مطلوب بوده و نتایج نمونه های مواد غذایی بررسی شده تا این لحظه نیز بر اساس اعلام معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مطابق استانداردهای لازم است.  
 
در این راستا مقرر گردید تا ضمن تشدید نظارت ها بر مراکز حساس دانشگاه توسط کادر نظارتی دانشگاه و مرکز بهداشت شماره 2 اصفهان، کارشناسان بهداشت محیط جهت نظارت بر کلیه فرایندهای تهیه و طبخ غذا و بهداشت اماکن و فضاهای دانشگاه حضور داشته و ضمن انجام آزمایشات مستمر و معاینات کامل سلامتی از پرسنل شاغل در رستوران ها، از بکارگیری نیروی متفرقه به غیر از نیروی کار رسمی آشپزخانه در محل پخت و توزیع غذا ممانعت گردد.  
 
همچنین مقرر گردید تا اطلاع ثانوی ، عرضه غذاهای با ریسک آلودگی از جمله کباب کوبیده  و جوجه کباب  و  محصولات فله ای(دسر،دورچین، سبزی خوردن، لبنیات و ماست خیار) ممنوع  گردد.  
 
ضدعفونی مستمر کلیه اماکن و فضا های دانشگاه بویژه  رستوران ، خوابگاه ، سرویس های بهداشتی و همچنین رعایت بهداشت فردی و عمومی توصیه اکید به منظور پیشگیری از این بیماری است.

 

تاریخ

سال: 

1401

ماه: 

آذر

روز: 

10