کدخبر:1256/14010928

28 آذر 1401

برگزاری هم اندیشی دانشگاه صنعتی اصفهان با شهرداری در حوزه چالش های عمران شهری:
اعلام آمادگی دانشگاه صنعتی اصفهان برای رفع چالش های مدیریت شهری
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در همایش شهرگاه اظهار داشت: دانشگاه آمادگی دارد که در عرصه های مختلف مدیریت شهری و رفع چالش ها به کمک بیاید و همراه شهرداری و شورای اسلامی شهراصفهان مسائل را به پیش ببرد.

دکتر میبدی در "شهرگاه هم اندیشی دانشگاه و مدیریت شهری" اظهار داشت: امید است که با پیوند مقوله های نخبگانی در شهر و دانشگاه در سایه همکاری شورای شهر بتوانیم به روش های مختلف از حاشیه ها عبور و در جهت توسعه شهر و استان گام برداریم.

وی بیان داشت: امروز هجمه های دشمن نه تنها در کشور بلکه در فضای دانشگاه برای به چالش کشیدن نخبگانی است که همواره مظهر سازندگی و اقتدار بوده اند و به فرموده مقام معظم رهبری می­خواهند ما را وارد حاشیه هایی کنند که از توسعه شهری و کشور باز بمانیم.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان اعلام کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان دستاوردهای علمی متعددی در پیشرفت کشور به جا گذشته است که به صورت موردی میتوان به چند پروژه بزرگ ساخت رادار هواپیمایی، ساخت زیردریایی و دستاوردهای پزشکی بدست نخبگان دانشگاه صنعتی اصفهان اشاره کرد

اصفهان شهری توسعه یافته بر مبنای روش های علمی

مهندس محمد نور صالحی رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در همایش تخصصی «شهرگاه؛ هم اندیشی دانشگاه و مدیریت شهری» با اشاره به پیشینه مناسب ارتباط مدیریت شهری با دانشگاه بیان داشت: مدیریت شهری اصفهان از سال های گذشته با دانشگاه صنعتی اصفهان همکاری داشته و در سایه آن تعاملاتی خوبی صورت گرفته است.

 مهندس نور صالحی با اشاره به اینکه در حوزه معاونت برنامه ریزی شهرداری اصفهان اعتقاد به استفاده مناسب از ظرفیت های علمی دانشگاه برای کاربردی کردن پژوهش در عرصه مدیریت شهری منجر به تشکیل رویداد "شهرگاه" در هفته پژوهش شد، افزود: در این رویداد با همکاری 6 دانشگاه اصفهان، به دنبال تقویت و پررنگ شدن تعاملات و دستیابی به راهکارها و رفع چالش های مدیریت شهری در زمینه توسعه بهتر شهر هستیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، دانشگاه را نهاد علمی متولی حل چالش های کشور دانست و خاطر نشان کرد: دانشجویان و اساتید باید با مشکلات مدیریت شهری آشنا شوند و بتوانند از درون دانشگاه راه حل هایی برای این معضلات پیشنهاد دهد.

وی با بیان اینکه بایستی اصفهان شهری توسعه یافته بر مبنای روش های علمی باشد، خاطر نشان کرد: قطعاً انتظار مردم اصفهان از علما و اندیشمندان شهر، فراهم آوردن شرایطی برای زندگی بهتر،رفاه و آسایش و امنیت شهروندان اصفهان است.

نورصالحی با بیان اینکه اصفهان نیز مشابه کلان شهرها با مشکلات توسعه ای متعددی مواجه است به ظرفیت های علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در حوزه های عمرانی، شهری و حمل و نقل اشاره کرد و تصریح کرد مدیریت شهری به راه حل هایی علمی برای تأمین ناوگان و طراحی مسیرها به روش ها و راه حل های نرم افزاری نیازمند است و در این زمینه از اساتید دانشگاه یاری می طلبد.

وی افزود: توسعه شهر با محدودیت ها و حد و مرزی همراه است که لازم است با کار علمی و دانشگاهی علاوه بر شناخت و پاسخ به نیاز مردم، از توسعه بی رویه شهر جلوگیری شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ابراز امیداوری کرد، همکاری متقابل دانشگاه و مدیریت شهری بتواند خروجی های قابل رصد و اندازه گیری داشته باشد و اذعان داشت: نتایج ملموس همکاری علمی ، مدیران شهری را تشویق می کند که در برخورد با هر مشکل و معضلی راه حل را از اساتید دانشگاه بخواهند.

نورصالحی، همچنین به دانشگاه صنعتی اصفهان این نوید را داد که عزم جدی برای فعال شدن توسعه خط 1 متروی شهر از پایانه شهرک قدس تا درب شمالی دانشگاه وجود دارد که زمینه استفاده مناسب اساتید،دانشجویان و کارکنان دانشگاه صنعتی اصفهان از حمل و نقل شهری  فراهم می کند.

رویکرد آینده نگری در پژوهش های شهری لحاظ شود

دکتر حمیدرضا صفوی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این همایش به سابقه همکاری های فناورانه دانشگاه صنعتی اصفهان با پروژه های شهری اشاره داشت و گفت: پیش از این فعالیت های موفقی در زمینه های عمران شهری از جمله بخش های مکانیکال، برق و سازه ی قطار شهری از سوی فناوران این دانشگاه انجام شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه نباید فقط پژوهش را منحصر به مسائل مبتلا به امروزِ شهر، محدود کرد تصریح کرد: در حالیکه بحث های چون ترافیک، آلودگی هوا، حمل و نقل عمومی، مدیریت آب در سطح شهری و حوزه آبریز، جزء اولویت های روی میز است، اما نباید از مسائلی که ممکن است در 5 یا 10 سال بعد شهرداری به آن مبتلا شود غافل شد.

وی خاطر نشان کرد :کلان شهر اصفهان ممکن است در آینده به سرنوشتی چون تهران با پیچیدگی­های بسیار روبرو باشد و از این نظر باید رویکرد پژوهشی مدیریت شهری مبتنی بر آینده پژوهی باشد.

دکتر صفوی با اشاره به اینکه در دوره جدید شهرداری و شورای شهراسلامی اصفهان به امر پژوهش و سرمایه گذاری در پژوهش اهمیت بیشتری داده شده، افزود: همین رویکرد باعث شد امسال شهرداری اصفهان در مراسم تقدیر از پژوهشگران اصفهانی به عنوان کارفرمای نمونه پژوهشی استان انتخاب شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان به توسعه همکاری های دانشگاه و مدیریت شهری در عرصه عمران شهری اشاره کرد و گفت: انتظار می­رود، مباحث علمی موتور محرک و پیشران توسعه شهری اصفهان باشد.

ارائه های تخصصی اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در جمع مدیران شهری

دکتر پیام اسدی دبیر همایش تخصصی «شهرگاه؛ هم اندیشی دانشگاه و مدیریت شهری» نیز افزود: این همایش بر روی چالش ها و دغدغه های پژوهشی حوزه عمران شهری تمرکز داشت

عضو هئیت علمی دانشکده مهندسی عمران افزود:در این همایش مدیران ارشد شهر اصفهان همچون معاون عمرانی شهرداری، مدیر عامل سازمان عمران شهرداری و مدیر عامل قطار شهری، دغدغه های موجود در حوزه عمران شهری را با اعضای هیئت علمی و متخصصان عمران در دانشگاه طرح موضوع و راهکارهای رفع آن به بحث و گفت و گو گذاشته شد.

گفتنی است در این همایش اعضای هئیت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در قالب سخنرانی های تخصصی راه کارهای خود را برای بهبود مشکلات عمران شهری ارایه کردند.

دکتر مرتضی مدح خوان عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران از مزایای استفاده از روسازی بتن غلتکی نسبت به روسازی آسفالتی سخن گفت . دکتر کیاچهر بهفرنیا عضو هیئت علمی این دانشکده به ارایه طرح فناورانه دستیابی به فناوری ساخت قطعات بتنی با استفاده از سنگدانه‌های بازیافتی بتنی و آسفالتی پرداخت و دیگر عضو هیئت علمی این دانشکده ، دکترسید مهدی نسیمی‌فر، اهمیت تغییر مشی مهندسی (در طراحی روسازی) در افزایش کیفیت رویه‌های آسفالتی را مطرح ساخت.

دکترسید مهدی حجازی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی، علل ایجاد و راهکارهای کاهش لغزندگی آسفالت را بیان کرد و دکتر علی اشرفی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مواد نیز مزایای استفاده از کاتالیست‌های جاذب ترکیبات سولفور در سطح پل‌های بتنی را برشمرد.

گزارش تصویری...

گزارش ویدیویی...

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.