کدخبر:1545/20210427

7 ارديبهشت 1400

برای نخستین بار در کشور:
طراحی و ساخت دستگاه پالایش هوا با فیلترهای بومی سازی شده دردانشگاه صنعتی اصفهان
عضو هيئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان به همراه گروهی از دانشجویان پژوهشگر این دانشگاه برای نخستین بار در کشور با طراحی، ساخت و بومی سازی 5 مدل از فیلترهای تخصصی، دستگاه پیشرفته پالایش هوا تولید کردند.

دکتر علی اشرفی، سرپرست تیم سازنده به همراه دانشجویانی از دانشکده های مهندسی مواد، مهندسی مکانیک و مهندسی برق وکامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به طراحی و ساخت دستگاهی با استاندارد دستگاه های مشابه خارجی و مطابق با آخرین یافته های علمی پژوهشگران دانشگاه ماسا‌‌چوست آمریکا شدند.

دانشیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به ویژگی‌های این محصول کاربردی گفت: بحران آلودگی هوا و شیوع ویروس کرونا، نگرانی هایی در خصوص تصفیه هوا در محیط های بسته را به همراه داشت و این موضوع جمعی از دانشجویان فعال این دانشگاه را برآن داشت تا ضمن مطالعه بر روی دستگاه‌های معتبر بین المللی، نمونه ای منحصر‌به‌فرد در‌کشور را تولید نمایند.

دکتر علی اشرفی با بیان این که 5‌ نوع از فیلترهای تخصصی به کار رفته در این دستگاه در آزمایشگاه دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی، ساخته و بومی سازی شده است افزود: برای افزایش راندمان این دستگاه، علاوه بر فیلترهایG4  ، هپا، جاذب آلاینده های گازی، و فوتوکاتالیست، فیلتر های آنتی باکتریال از نوع نانو با هدف جذب و غیر‌فعال‌سازی باکتری‌ها و ویروس‌ها و همچنین فیلتر ضد‌‌‌ویروس با توانایی غیر‌فعال‌سازی حرارتی ویروس SARS_COV_2 به کار گرفته شده است.

وی ادامه داد: با توجه به مشکلات ناشی از آلودگی هوا در کلان شهرها نیاز به استفاده از دستگاه های پالایش هوا با برخورداری از فیلترهای جاذب آلاینده گازی، در محیط خانه ها، اداره ها و مراکز درمانی بسیار ضروری است.

اشرفی اضافه کرد: فیلتر های ساخته شده از مواد جاذب قوی با توانایی جذب گازهای مضری چون فرمالدئید، NOx ،Sox و فیلترهای فتوکاتالیست با توانایی اکسیدکنندگی بالا در برابر ترکیبات شیمیایی و میکروارگانیسم ها، کارکرد این دستگاه را در مبارزه با بیماری های ویروسی افزایش می دهد.

دانشیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان توجه به اثرات زیست محیطی را در طراحی این دستگاه مهم دانست و تصریح کرد: با استفاده از لامپ ماورای بنفش فاقد اوزون، راندمان پالایش هوا افزایش یافته است و بدون انتشار گاز اوزون به محیط، شرایط برای تنفس سالم فراهم می گردد.

وی با اشاره به توانایی دستگاه ساخته شده در جذب ریزگردها تأکید کرد: بهره گیری از فیلتر اولیهG4 و فیلتر هایHEPA ، امکان جذب ذرات بین 1 تا 3 میکرون مانند گرد و غبار و جذب ذرات 3 دهم میکرون با راندمان بالای 99 درصد را به وجود آورده است.   

گفتنی است: این دستاورد حاصل فعالیت پژوهشی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان آقایان سجاد خلیلی از دانشکده مهندسی مواد، محمد حسین شاه سنایی و محمد صادق رفیعی از دانشکده مهندسی مکانیک و حامد منزوی زاده از دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر به سرپرستی دکتر علی اشرفی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مواد است که در مدت زمان 6 ماه و با نام تجاری "بریس"  (نام یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان) به ثبت رسیده است.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.