کدخبر:1825/20201024

3 آبان 1399

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری:
تقویت جایگاه معنوی در سايه قرآن كريم موجب آرامش بیشتر برای پرداختن به فعالیت های علمی است
در نشست رونمایی از پوستر سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور، نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری، تقویت جایگاه معنوی در سايه قرآن كريم را موجب آرامش بیشتر برای پرداختن به فعالیت های علمی دانست.

این نشست ظهر امروز شنبه 3 آبان ماه با حضور آیت الله سید ابوالحسن مهدوی نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری، رئیس و معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان و مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه برگزار شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری در این نشست با اشاره به جایگاه والای علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در رتبه‌بندی‌های ملی، منطقه اي و  بین‌المللی، تقویت جایگاه معنوی در سايه قرآن كريم را موجب آرامش بیشتر برای پرداختن به فعالیت های علمی دانست.

آیت‌الله سيد ابوالحسن مهدوی با بيان آثار مثبت برگزاری چنین رویدادهای قرآنی برای دانشجویان و استادان در دانشگاه‌های سراسرکشور، افزود: در فعالیت های قرآنی پنج موضوع اصلي وجود دارد كه شامل خواندن، آوا، دانش ترجمه قرآن، حفظ قرآن و دانستن متون و تفسیر قرآن است.

وي با اشاره به اين كه در تمامی اين زمینه‌ها، فعالیت‌هایي در حال انجام است، تصریح کرد: هیچ كدام از اين فعاليت ها، هدف نهایی محسوب نمي شود و تمامی این ها برای آن است که انسان با قرآن مرتبط شده و در نهايت به دستورات این کتاب آسمانی عمل نماید.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با تأكيد بر اين كه فهم قرآن مقدمه عمل به آن است، اضافه کرد: در واقع انگیزه دین این بوده است که ما از راه‌های گوناگون از قرآن استفاده كرده و به آن عمل نماییم.

وی با تأکید بر اهمیت حفظ قرآن كريم، ادامه داد: یکی از برکات مهم براي حافظان قرآن، استمرار هم‌نشینی با قرآن است و تجربه نشان داده کسانی که حافظ قرآن می‌شوند تا پايان عمر ارتباط خودشان را با قرآن حفظ مي نمايند و اين موضوع يكي از بهترين راه ها براي حركت و مداومت در مسير درست است.

آیت‌الله مهدوی با بيان اين كه قرآن به‌عنوان یک قانون اساسی کلي مطرح است و كليات هميشه مي توانند مورد سوءاستفاده قرار بگیرند، افزود: از جمله اين موارد می‌توان به سوءاستفاده معاويه از قرآن در جنگ صفین اشاره کرد.

وي با تأكيد بر اين كه عترت امري جزئي است كه كسي نمي تواند از آن سوءاستفاده کند، گفت: به همین دلیل تمسک به قرآن مجید و ائمه معصومین علیهم‌السلام به صورت هم‌زمان لازم است و موجب جلوگیری از گمراهی خواهد شد.

نماينده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبري همچنين به تأکیدات مقام معظم رهبری بر فارغ‌التحصیل شدن دانشجویان دانشگاه‌ها با تعهد و تخصص لازم اشاره كرد و افزود: برای تحقق این امر لازم است بخش‌های گوناگون دانشگاه‌ها با همکاری یکدیگر کمک نمایند.

رئيس دانشگاه صنعتي اصفهان نیز در اين دیدار با ابراز خرسندي از ميزباني اين دانشگاه از سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور،گفت: امیدواریم شاهد بركات این میزبانی و آثار خوب آن در دانشگاه صنعتي اصفهان باشيم.

این دوره از مسابقات قرآن و عترت، معناگرا و هنرگرا است

دکتر سید مهدی ابطحی با اشاره به وضعيت پيش رو با وجود شیوع بیماری كرونا، افزود: همکاران ما تمامي تلاش خودشان را انجام داده‌اند تا مسابقات به نحوی شایسته برگزار شود.

وي با بيان اين كه این دوره از مسابقات مجموعه اي از مسابقات معناگرا و هنرگرا محسوب می‌شود، افزود: خوشبختانه دانشگاه صنعتی اصفهان از گذشته داراي پایگاه قرآنی خوبی بوده است و امیدواریم به برکت قرآن بتوانیم فضای دانشگاهی را به درستی پیش برده و از این رویداد به درستی بهترین استفاده را ببریم.

مراسم اختتامیه این جشنواره 25 آبان ماه با لحاظ شرایط بیماری کرونا به صورت حضوری یا مجازی برگزار می گردد

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان نيز در اين ديدار با بيان اين كه در سه ترم گذشته حدود 30 نفر از دانشجویان اين دانشگاه مشغول حفظ قرآن کریم هستند، گفت: خوشبختانه اين دانشجويان تاکنون موفق به حفظ 2 تا 5 جزء از قرآن شده اند.

حجت‌الاسلام عمادی با قدردانی از همکاری مسئولان دانشگاه صنعتی اصفهان در برگزاری برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلف دینی و مذهبی، اين سطح از همكاري را بسيار مثبت ارزيابي كرد و افزود: این موضوع نشان دهنده دغدغه‌های ديني و فرهنگي مسئولان این دانشگاه است.

وي اضافه کرد: حدود 150 نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی اصفهان طی سال های گذشته وارد حوزه‌های علمیه شده اند که در این زمینه نيز از افراد موفق محسوب به شمار می روند.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در اين نشست به بيان گزارشي از روند فعاليت هاي اين جشنواره پرداخت و گفت: سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان، يك جشنواره سراسري است كه همه دانشگاه هاي دولتي كشور در آن هستند كه در این دوره سعی شده تا ابعاد مختلفي در نظر گرفته شود.

دكتر سيد مهران نحوي با اشاره به رشته های گوناگون اين جشنواره افزود: اين مسابقات در بخش هاي مختلفي همچون بخش آوایی شامل: قرائت، ترتیل، حفظ، دعا و مناجات خانی، اذان و تواشيح؛ بخش معارفی شامل: آشنایی با سیره معصومین، آشنایی با نهج البلاغه، آشنایی با صحیفه سجادیه، احکام، پرسمان معارفی، آشنایی با احادیث اهل بیت عليهم السلام، ترجمه و تفسیر قرآن کریم، حفظ موضوعی و سبک زندگی است.

وي با اعلام اين كه در جشنوارة امسال بخش هنری در رشته‌های نقاشی، خوشنویسی، تذهیب، معرق و منبت، فیلم کوتاه، عکس و پوستر به مسابقات اضافه شده است، تصریح کرد: دانشجویان در بخش فناوری نيز در قسمت هاي اپلیکیشن و کانال‌های مجازی به رقابت خواهند پرداخت.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: شرکت‌کنندگان در این دوره در بخش‌های ادبی و پژوهشی نيز به ترتیب در زیرمجموعه‌هایی مانند شعر، داستان کوتاه، نمایشنامه‌نویسی و فیلم‌نامه‌نویسی و همچنين تلخیص کتاب، نقد کتاب و مقاله‌نویسی آثار خود را ارائه می نمایند. 

وی با بیان این که مرحله دانشگاهی سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور، در بهمن و اسفندماه سال گذشته برگزار شده است، افزود: آزمون هاي كتبي و شفاهی برای تمامی شرکت‌کنندگان به صورت مجازی برگزار خواهد شد و 25 آبان ماه نيز مراسم اختتامیه جشنواره با توجه به شرایط بیماری کرونا به صورت حضوری و يا مجازی برگزار مي شود.

نحوی با بیان این که تاکنون در بخش آوایی 400 اثر، بخش كتبي 200 برگزیده در 9 رشته و بخش هنري 80 اثر به جشنواره رسيده است، گفت: در بخش پژوهشی نيز 45 اثر، بخش فناوري 50 اثر و بخش ادبي نيز 80 اثر دريافت شده كه در حال داوري هستند و نتايج برخي از آن ها نيز مشخص شده است.

وی با اشاره به چالش شیوع بیماری کرونا برای برگزاری برنامه‌های این‌چنینی، افزود: اين موضوع فرصتي مناسب برای شرکت تعداد بیشتری از افراد در این جشنواره فراهم کرد که خود به نوعي از ابعاد مثبت آن محسوب مي شود.

در پايان اين نشست ضمن رونمایی از پوستر سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور، ویژه برنامه های این رویداد قرآنی دانشگاهی به طور رسمی آغاز گردید.

گفتني است: جشنواره قرآن و عترت هر ساله در دو بخش دانشگاهي و سراسري برگزار مي شود و امسال با توجه به محدودیت های ناشي از بيماري كوييد 19، دانشگاه صنعتي اصفهان به عنوان ميزان بخش سراسری سی و پنجمین دوره اين جشنواره میزبان ویژه برنامه های اختتامیه این رویداد قرآنی در بستر فضای مجازی خواهد بود.

گزارش تصویری...

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.