کدخبر:1539/13981115

15 بهمن 1398

با حضور دانشگاهيان و متخصصان صنعت:
بیستمین همایش ملی مهندسی سطح در دانشگاه صنعتي اصفهان برگزار شد+گزارش تصويري
بیستمین همایش ملی مهندسی سطح و نخستين کنفرانس آنالیز تخریب و تخمین عمر، با حضور اعضای هیئت علمی، دانشجویان، پژوهشگران، کارشناسان و متخصصان صنعت، صبح امروز در دانشكده مهندسي مواد دانشگاه صنعتي اصفهان آغاز به كار كرد.

در این آئین رئیس هیئت مدیره انجمن سطح، با اشاره به آغاز فعالیت این انجمن در سال 1372، برگزاری همایش‌های مهم در دانشگاه‌های گوناگون، مجموعه‌های صنعتی، پژوهشگاه‌ها و اتاق بازرگاني را از جمله فعالیت‌های اين انجمن برشمرد و گفت: نگرش مسئولان در انجمن سطح تا به امروز اين بوده که این انجمن بتواند نقش ترویجی خودش را در حوزه مهندسی سطح به خوبی ایفاء نماید.

دکتر سید مهران نحوی، برقراری ارتباط میان حوزه‌های مختلف در صنایع، پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها در سراسر كشور را از ديگر رسالت هاي انجمن سطح عنوان كرد و افزود: انتشار نشریه وکتاب، برگزاری سمینارها، ایفای نقش در تدوین استانداردها، برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی از جمله فعاليت هاي اين انجمن در ترويج دانش و فناوري سطح در كشور محسوب مي گردد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به آثار و دستاوردهای ارزشمند اين فعاليت ها، ابراز امیدواری کرد؛ این اقدامات، قدرتمندتر ادامه پیدا کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با تأكيد بر شرایط دشوار كنوني کشور، بیان کرد: همگي ما باید سعی کنیم نقش خودمان را در دانشگاه در حوزه علم و فناوری با انسجام و استحکام ايفا نماييم.

وي همفکری و همدلی را یکی از آثار برگزاری این رویدادها دانست و افزود: امروز وقتي مشکلات بودجه نفتی مطرح می‌شود تکیة ما بر دانش و فناوری‌های استراتژیک و پیشرفت بسیار روشن‌تر می‌شود.

دکتر نحوی با بيان اين كه مهندسی سطح از ابتدا در دنیا به عنوان یک بخش مهم از فناوری های پیشرفته و استراتژیک مطرح بوده كه مي تواند ارزش افزوده بسياري داشته باشد، گفت: محدودیت‌ها باید ما را به سمت تمرکز بر ارتقای دانش و فناوری سطح در کشور ببرد.

رئیس بیستمین همایش ملی مهندسی سطح نیز در اين مراسم با اشاره به تاریخچه علم سطح و اهميت آن در حوزه هاي مختلف صنعتي، گفت: ايده مهندسی سطح در سال 1985 به عنوان یک موضوع بین‌رشته‌ای ارايه شد و هدف اصلی آن، مقابله با مکانیزم‌های تخریب است.

دکتر فخرالدین اشرفی‌زاده با بيان اين كه بيش از 90 درصد مكانيزم هاي تخريب از سطح شروع مي شود، افزود: با مقاوم سازي مناسب در سطح ميتوان از بسياري اين تخريب ها جلوگيري نمود.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: تحليل و آناليز تخريب توسط ذهن همه انسان ها انجام مي شود تا از تكرار تخريب جلوگيري كنند.

وي با تأكيد بر لزوم شناسايي عوامل تخريب قطعات مهندسي، مواجهه با تخريب را يك موضوع همگاني دانست و تصریح کرد: تخريب سطح به صورت هاي تدریجی (قابل پیش بینی)،  ناگهانی (خسارت مالی) و حادثه ساز (خسارت جانی) تقسيم بندي مي شود.

اشرفی‌زاده با بيان پيچيدگي هاي تحليل تخريب، به زمينه هاي گوناگون آن اشاره كرد وگفت: مكانيك، متالورژي، فيزيك، شيمي، خوردگي، ساخت و تولید، آنالیز تنش، مسایل طراحی، مکانیک شکست و روش های غیر مخرب از جمله اين زمينه هاست.

رئیس بیستمین همایش ملی مهندسی سطح با اشاره به مشکلات و موانع انجام آنالیز تخریب، ادامه داد: فقدان اطلاعات کافی از واقعه، عدم مستندسازی واقعي، نداشتن متریال مناسب برای نمونه سازی، صدمه دیدن و از  بین رفتن شواهد از جمله اين مشكلات است.

وي با تأكيد بر اين كه انجمن علوم و تکنولوژی سطح ایران واجد شرایط لازم برای شروع ایده سطح در مهندسی پزشکی است، افزود: قابليت هاي دانشگاه هاي اصفهان، سابقه زیست مواد در مجموعه و وجود شرکت های دانش بنیان از جمله مزاياي اصفهان در اين زمينه محسوب مي شود.

دبير بیستمین همایش ملی مهندسی سطح نيز در اين آيين با بيان اين كه دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان در دو سال گذشته بیش از 100 مورد آنالیزتخریب انجام داده است، گفت: از 80 مقاله پذيرفته شده، تعداد 34 مقاله به صورت شفاهي و 46 مقاله نيز به صورت پوستر ارايه خواهد شد.

دکتر عباس بهرامی، با اشاره به برگزاري كارگاه هاي مختلف آموزشي در اين همايش، امتیازهای همایش سطح براي شركت كنندگان را مطرح كرد و افزود: چاپ مقاله های برتر مطابق نظر کمیته علمی در مجله علمی پژوهشی علوم و مهندسی سطح، نمایه شدن تمامی مقالات پذیرفته شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC و سیویلیکا، چاپ کاغذی مجموعه چکیده مقالات و چاپ الکترونیکی مجموعه کامل مقالات از جمله اين امتيازات است.

تقدير از فعاليت هاي علمي و پژوهشي دکتر حسين ادريس به عنوان پيشكسوت علم مهندسي مواد نيز از ديگر بخش هاي آيين افتتاحيه بیستمین همایش ملی مهندسی سطح و نخستين کنفرانس آنالیز تخریب و تخمین عمر در دانشگاه صنعتي اصفهان بود.

گفتني است: بیستمین همایش ملی مهندسی سطح و نخستين کنفرانس آنالیز تخریب و تخمین عمر با حضور اعضای هیئت علمی، دانشجویان، پژوهشگران، محققان، کارشناسان ومتخصصان صنعت تا 17 بهمن ماه در دانشگاه صنعتي اصفهان ادامه خواهد داشت.

گزارش تصويري

Filtered HTML

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.