کدخبر:1818/13970711

11 مهر 1397

با حضور مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:
پنجمین همایش فعالان فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد + گزارش ويدئويي
پنجمین همایش فعالان فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان عصر امروز با حضور دانشجويان فعال در عرصه های مختلف فرهنگی این دانشگاه در تالار شهيد فتوحي برگزار شد.

در ابتدای این آئین رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: اعتقاد ما این است که دانشگاه صرفاً محل کسب یک تخصص و مهارت خاص نیست و برای دانشگاه تعریف جامع‌تری قائل هستیم.

دکتر سید محمود مدرس هاشمی افزود: دانشگاه محل شکوفا شدن استعدادهای دانشجویان است كه در بهترین دوران عمر خود وارد این محیط می‌شوند.

وی بسترسازی مناسب برای این هدف را مهم ترین وظیفه مسئولین دانشگاه دانست و تصریح کرد: حوزه فکر، اندیشه و نظري یکی از حوزه‌های مهم محسوب می‌شود كه متأسفانه در کشور دچار مشکل جدی در این زمینه هستیم.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، ادامه داد: متأسفانه کمتر به مسائل نفوذ می کنیم و این مسئله موجب می‌شود که در مورد مسائل مختلف با سعی و خطا جلو برویم و هزینه‌ها و ضررهای بسیار زیادی را به کشور و خودمان تحمیل نمائیم.

مدرس هاشمی، تحجر، جمود، قشري و سطحی بودن را مهم ترین مانع اندیشه بیان کرد و افزود: تشکل‌های فرهنگی که در زمینه فکری و اندیشه‌ورزی فعالیت می‌کنند مسئولیت بزرگی در این زمینه دارند تا آزاداندیشی و عمق اندیشه‌ها را بیشتر نمایند.

وی با انتقاد از وضعیت نامطلوب جامعه در حوزه های رفتاری و اخلاقی، صداقت، اخلاق‌مداری، وجدان کاری، تعهد، وفای به عهد ، مسئولیت‌پذیری و نظم را از مصادیق آن برشمرد و تأکید کرد؛ دانشگاه باید در حوزه رفتاري و اخلاقي پیشرو باشد.

مدرس هاشمی ادامه داد: راه نهادینه کردن یک اندیشه در جامعه عرضه اندیشه در قالب هنر است و نقش تشکل‌ها و کانون‌ها در این زمینه بسیار مهم است.

وی حوزه مهارت و سبک زندگی را از دیگر چالش های فرهنگی و اجتماعی عصر حاضر بیان کرد و گفت: طرح تم دانش دانشگاه صنعتی اصفهان با هدف افزایش مهارت‌آموزی در دانشجویان انجام شد، اما موفقیت این طرح به تشکل‌ها وکانون‌های فرهنگی وابسته است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: قانون، اخلاق و مدارا از جمله ملزومات اصلی و به رسمیت شناختن دیگران نیز از مبانی اصلی انجام فعالیت‌های فرهنگی می باشد.

مدرس هاشمی با تأکید بر لزوم شفافیت در مواضع و فعالیت ها، تصریح کرد: حرکت در چارچوب اسناسنامه، عدم واهمه، صمیمیت افراد و تشکل‌ها و حفظ آرامش به ما کمک می‌کند تا در دانشگاه بتوانیم جلو برویم.

وی با اشاره به شرایط سخت و پیچیده کشور، بیان کرد: علاوه بر مسئولیت‌های عادی که همه مردم کشور دارند، مسئولیت ویژه ای نیز متوجه کسانی است که در حوزه فرهنگ فعالیت می‌کنند.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، کاهش امید و انگیزه مردم به ویژه قشر جوان را از معضلات اساسی درکشور دانست و گفت: به عقیده من این معضل مهم تر از مسائل اقتصادی است.

مدرس هاشمی اضافه کرد: فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در کنار برنامه‌های درسی، بسیار ارزشمند و امیدآفرین است كه با جذب دانشجویان جدیدالورود به این فعالیت‌ها، کمک قابل توجهی به افزایش شور و نشاط در دانشگاه خواهد شد.

حضور پر نشاط و با انگیزه دانشجویان، بهترین مؤلفه در انجام رسالت تاریخی دانشگاه ها

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در اين همايش با تأكيد بر اين كه مجموعه های دانشجویی از بنیادی‌ترین عرصه‌ها برای سامان‌دهی و ارتقای فرهنگی دانشگاه‌ها است، افزود: انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی و شوراهای صنفی در کنار تشکل‌های اسلامی دانشجویان و دانشگاهیان کلیت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های ایران را رقم می‌زنند.

محمد هادی عسکری، كانون هاي فرهنگي هنری را مکانی برای بازخوانی و اداره روزآمد مباحث فرهنگی و مذهبی در دانشگاه‌ها دانست و با تأكيد بر ضرورت توجه بيشتر به فعالیت کانون‌ها و تشکل‌های فرهنگی و اجتماعی، افزود: در همين راستا تعامل مناسبي با وزارتخانه‌های کشور و بهداشت داريم.

وي با ارايه گزارشی از فعالیت‌های اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بر نقش نشریات دانشجویی در ارايه تحليل درست مسائل مختلف به مدیران دانشگاه‌ها اشاره كرد وگفت: نشریات دانشجویی برآیند اندیشه در نظام اجتماعی هستند و درواقع ویترین اندیشه دانشجویان در زمینه هاي گوناگون محسوب مي شوند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بيان نقش مؤثر نشریات دانشجویی در خارج كردن دانشگاه ها از ركود و سوق دادن دانشگاهيان به سمت مسئولیت‌پذیری، افزود: در راستاي جلوگیری از تضییع حقوق دانشجویان و نشریات دانشجویی، سامانه جامع نشریات دانشجویی را ايجاد کرده‌ایم و به زودی نيز از اين سامانه رونمایی خواهد شد.

عسکری با تأكيد بر اين كه انجمن‌های علمی در کنار فعاليت تشکل‌ها و کانون‌ها می‌توانند استعدادهاي مختلف را به بروز و ظهور برسانند، تصریح کرد: امروز بیش از 9 هزار انجمن علمی در کشور داریم كه در کنار سایر فعالان فرهنگی یک فضای خیلی خوب را در دانشگاه‌ها ایجاد کرده‌اند.

وي با اعلام اين كه تاکنون 10 دوره جشنوارة حرکت برگزار شده است، افزود: یازدهمین دورة جشنوارة ملی حرکت در سال جاري با رویکردهاي ویژه، مانند گفتگوی علمی و انتقادی با جامعه و بازار و حضور بخش صنعت با حضور 80 دانشجوي واجد شرايط بين المللي از كشورهاي مختلف به ميزباني دانشگاه اصفهان برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، داشتن یک فضای تعاملی در زمینه‌های مختلف را لازمه پیشرفت دانشگاه‌ها و کشور دانست و ادامه داد: یکی از بهترین مؤلفه‌هایی که می‌توانند به دانشگاه‌ها در انجام رسالت تاریخی خود کمک ‌کند، حضور پر نشاط و با انگیزه دانشجویان است.

عسکری با اشاره به ویژگی دانشگاه‌های مؤثر و نسل سوم كه نسبت به مسائل پیرامون خود بی‌تفاوت نيستند و همواره در حال رصد مسائل و مشکلات کشور بوده و برای رفع آنها راهكار ارايه مي دهد، گفت: دانشگاه مؤثر، دانشگاهي است که پس از انقلاب اسلامی توانست در ساختن کشور، مدیریت جنگ، تأمین نیروی انسانی براي جنگ و کمک به دولت در اداره جنگ مؤثر باشد.

برگزاری نشست پرسش و پاسخ فعالان فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان با مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز نشست های کارشناسی مربوط به اقدامات کانون های فرهنگی هنری، انجمن های علمی و تشکل های دانشجویی، از جمله بخش های مهم این مراسم بود.

گفتني است: پنجمین همایش فعالان فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان با حضور مجموعه‌های دانشجویی، کانون‌ها، انجمن‌های علمی، تشکل‌ها، مجموعه‌های فرهنگی خوابگاه، رابطین طرح هدا در دانشکده‌ها و فعالین نشريات دانشجويي، عصر امروز در تالار شهيد فتوحي اين دانشگاه برگزار شد.

گزارش تصويري

گزارش ويدئويي

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.