کدخبر:0855/930917

17 آذر 1393

تولید نانواکسید روی با استفاده از پسماند گیاهی برای نخستین باردردانشگاه صنعتی اصفهان
توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان:
تولید نانواکسید روی با استفاده از پسماند گیاهی برای نخستین باردردانشگاه صنعتی اصفهان
محققان دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار بابهره گیری از پسماندهای زائد گیاهان دارویی موفق به تولید محصول ارزشمند نانواکسید روی شدند.

این دستاورد علمی که برمبنای تحقیقات صورت گرفته درقالب پایان نامه کارشناسی ارشد مهندس رضا ابوالقاسمی دانشجوی رشته مهندسی کشاورزی گرایش سبزی کاری دانشگاه صنعتی اصفهان و با راهنمایی دکتر مریم حقیقی عضو هیأت علمی گروه باغبانی این دانشکده به دست آمده، بعنوان نخستین نانوکودروی تولیدی با پایه ی پسماند زائدگیاهان دارویی معرفی شده است.

مجری این طرح با اشاره به پیشرفت روزافزون فناوری نانو درحوزه کشاورزی و تغذیه گیاهان گفت: پسماند گیاهی به ویژه پسماند گیاهان دارویی از معضلات کارخانجات فرآوری و نیز محیط زیست است و اشاعه روش های عملی مدیریت پسماند در کشاورزی، گامی مهم در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار و حفظ محیط زیست به شمار می آید.

دكتر مريم حقيقي؛ بهره وری اقتصادی در کنار حفظ محیط زیست را از دیگر دستاوردهای اعمال مدیریت صحیح پسماندهای محصولات باغی به ویژه گیاهان دارویی عنوان کرد وافزود: استفاده مجدد از پسماندها، تولید محصولات سازگار با محیط زیست، افزایش راندمان مصرف مواد اولیه وکاهش پسماندهای بی استفاده، از زاویه کلان اقتصادی توجیه پذیر و قابل بررسی می باشد.

وی با اشاره به تولید روزانه قریب به 400 هزارتن پسماند کشاورزی و عدم توانایی سازمان حفاظت محیط زیست در جمع آوری و فرآوری آن ها تصریح کرد: مقدار قابل توجه مواد آلی موجود در این پسماندها که مورد غفلت مدیریت شهری قرار گرفته ونیز بهره های اقتصادی نهفته در بازیافت این محصولات، بازیافت پسماندهای محصولات کشاورزی را از دیرباز مورد توجه ویژه قرار داده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: بطور نمونه انتقال و دفع پسماند زائدگل محمدی که حاصل عملیات گلاب گیری در مقیاس وسیعی ازکشور است، همه ساله مشکلات وهزینه های قابل توجهی را به کشاورزان و مجموعه محیط زیست کشور تحمیل می نماید.

وی استفاده مجدد پسماندهای گیاهان دارویی به منظور رفع این مشکلات را از محورهای تحقیقات صورت گرفته در این طرح عنوان کرد و افزود: بدین منظور در این پروژه کاربرد مجدد این پسماندها به عنوان نانواکسیدروی پیشنهاد گردید.

حقيقي با بیان این که نانواکسیدروی تولیدی در این فرآیند به دلیل بهره گیری از مواد آلی، با محیط زیست سازگار بوده و فاقد هرگونه عوارض زیست محیطی است اضافه کرد: با استفاده از شیوه به کار برده شده در این فرآیند می توان از هر دو گرم پسماند گیاهی، نیم گرم نانواکسیدروی تولید نمود که با توجه به میزان پسماندهای تولیدی درسال که در حدود 14 هزار و 386 تن است، قریب به 3 میلیون و 596 هزارتن نانواکسیدروی استحصال خواهد شد.

وی افزود: لعاب سازی، چینی سازی، تولید لاستیک، تولید کفش، صنایع کاشی و سرامیک، تولید دستکش ونیز لوازم بهداشتی و آرایشی و دارو از جمله کاربری های بهره گیری از نانواکسید روی می باشد.

گفتنی است: طرح تولید نانو اکسید روی با استفاده از پسماند گیاهی که برای نخستین بار توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان ابداع گردیده، به شماره 84224 در اداره مالیکت و اختراعات صنعتی به ثبت رسیده است.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.