کدخبر:1051/930408

8 تیر 1393

ایجاد مرکزهمکاری منطقه ای ایران با مؤسسه بین‌المللی عبدالسلام دردانشگاه صنعتی اصفهان
براساس تفاهم وزارت علوم با مرکزبین‌المللی عبدالسلام:
ایجاد مرکزهمکاری منطقه ای ایران با مؤسسه بین‌المللی عبدالسلام دردانشگاه صنعتی اصفهان
بر اساس تفاهم صورت گرفته میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام (ICTP)، مرکز همکاری های منطقه ای ایران با این مؤسسه علمی در دانشگاه صنعتی اصفهان تأسیس می شود.

مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام(ICTP) يك مركز علمي بين‌المللي است که عبدالسلام دانشمند پاکستانی و برنده جایزه نوبل فیزیک، در سال ۱۹۶۴ در ۱۰ کیلومتری شهر تریست ایتالیا تأسیس کرد. این مرکز تحت يك توافق سه جانبه بين دولت ايتاليا، آژانس انرژي اتمي، سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي سازمان ملل متحد(يونسكو) فعاليت مي‌كند و بعنوان نهاد درجه يك این سازمان  تلقي مي‌شود.

توسعه و ایجاد انگیزه در تحقیق و تحصیل رشته‌های پیشرفته به ویژه درکشورهای در حال توسعه بعنوان هدف اصلی این مرکز و تقویت مطالعات و پژوهش‌های پیشرفته در علوم فیزیک و ریاضی به ویژه با پشتیبانی از کشورهای در حال توسعه، توسعه برنامه های علمی سطح بالا با در نظر داشتن نیازهای کشورهای در حال توسعه و تأمین پایگاهی بین‌المللی برای ارتباطات علمی بین دانشمندان تمام کشورها، پژوهش با بالاترین استانداردهای بین‌المللی و ایجاد محیط مساعد پژوهشی برای تمام جامعه، مأموریت مرکز بین‌المللی فیزیک نظری عبدالسلام است.

در سفر اردیبهشت ماه سال جاری دکتر فرناندوکوودو رودریگز، رییس این مرکز بین‌المللی، یادداشت تفاهم مشترکی میان وی و دکتر رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به امضاء رسید.

بر اساس این یادداشت تفاهم که به مدت پنج سال معتبر خواهد بود، یک مرکز همکاری منطقه ای در دانشگاه صنعتی اصفهان ایجاد خواهد شد تا ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران در علوم و فناوری در اختیار کشورهای منطقه قرار گیرد.

افزایش همکاری های دوجانبه به منظور مشارکت دانشجویان و محققان در فعالیت های مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام و افزایش دامنه همکاری ها در سایر حوزه های تخصصی از دیگر بخش های این یادداشت تفاهم است.

 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.